Az úticél és környéke
egy helyen!

Megyer-hegyi tengerszem - Sárospatak

  • Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak

    Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak

  • Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak (2.fotó)

    Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak (2.fotó)

  • Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak (3.fotó)<br>Forrás: https://www.facebook.com/tengerszeminfo

    Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak (3.fotó)
    Forrás: https://www.facebook.com/tengerszeminfo

  • Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak (4.fotó)<br>Forrás: https://www.facebook.com/tengerszeminfo

    Megyer-hegyi tengerszem, Sárospatak (4.fotó)
    Forrás: https://www.facebook.com/tengerszeminfo

Megyer-hegyi tengerszem elérhetősége:

Sárospatak, Megyer-hegyÚtvonal »
+36 20 ... Mutat

Megyer-hegyi tengerszem bemutatása

A Sárospatak közelében, a Megyer-hegyen fekvő Tengerszem hivatalosan is Magyarország legszebb természeti csodája.

A Megyer-hegyi Tengerszem egy felhagyott malomkőbánya gyomrában a csapadékvíz felgyülemlésével kialakult tó és a bányászat során keletkezett sziklafalak együttese. A malomkőbánya nagy jelentőségű bányatörténeti és földtani emlék, a bányászat befejezése után kialakult botanikai és zoológiai érdekesség.

Az idelátogatók a Tengerszem bányaudvarára érve csodálhatják meg Zemplén csodáját. A bányaudvar a hegy gyomrában, 15-20 méterrel a víztükör felett helyezkedik el, ahol a malomkőbányászat során az előkészítő és megmunkáló tevékenység zajlott.

Amit ma a bányaudvarra érkezve látunk, az emberi tevékenység következménye. Körülbelül 600 évvel ezelőtt a Megyer-hegy teljesen szabályos alakú vulkáni kúp volt, amint a körülötte látható többi zempléni hegy is. Ha a mai sziklafalak között állunk és körbe tekintünk, akkor tudnunk kell, hogy minden, ami a hegy gyomrából hiányzik, azt emberi (kis részben állati) erőfeszítés eredményeképpen termelték ki.

A bánya közel 500 éves működése során nem voltak erőgépek, motoros eszközök és szállítójárművek, sőt még a robbantást sem tudták alkalmazni, hiszen a malomkő alapanyaga a nagy méretű, stabil szerkezetű kőtömb volt. A kitermelés kézi erővel, esetleg lovak, kötelek, csigák és ékek használatával volt lehetséges.

A kitermelt több tízezer köbméternyi kőzet csekély része volt alkalmas a malomkő készítésére, hiszen a vulkáni tevékenység különböző mértékben alakította a riolit tufa szerkezetét. A morzsalékos alapkőzet és a föld meddődombokban került elhelyezésre a bánya minden szegletében. Valamennyi ott található kisebb-nagyobb halom ilyen meddőanyagot rejt, ezek révén alakult ki a bányaudvar domborzata.

A dombokat az évszázadok során már benőtte a növényzet, ettől lett izgalmas a bányaudvaron tett kalandozás. A hegy tetején található talaj szerkezetéből pedig arra következtethetünk, hogy a hegy korábbi természetesen kialakult magassága is némileg növekedett az ott elhelyezett meddőrakásoknak köszönhetően.

A felhagyott bányában összegyűlt a csapadékvíz, így egy mesterséges eredetű tó jött létre. A legmagasabb oldalfalak 40 méter fölé emelkednek, a víz mélysége pedig meghaladja a 6 métert. A tó vize első látásra nem tűnik tisztának, de a víztükörhöz lesétálva láthatjuk, hogy a szürkés árnyalat ellenére a víz tiszta. Sajnos a környéken nem ismerünk olyan forrást, ami a víz utánpótlását és természetes tisztulását folyamatosan biztosítani tudná, így marad a csapadékvíz, amit a bánya tölcsérszerűen összegyűjt. Ennek köszönhető, hogy aszályos években a víz szintje akár fél méterrel is csökkenhet. A víz törött szürke színének további oka a benne lebomló tölgyfalomb avariszapja, ami a tó fenekét összefüggően borítja, szürkés árnyalatot mutatva a felszínről szemlélődő számára. A víz tehát ezért nem kék, ahogyan ezt a légifotók alapján sokan feltételezik, az a visszatükröződő kék égnek köszönhető. A víz minőségét a benne megbújó élővilág bizonyítja: napos időben nagy csapatokban láthatunk különböző növényevő halrajokat és gazdag a víz növényvilága is, a természet az úr, amíg vigyázunk rá, hogy ez így maradjon!

A Tengerszem gyalogos megközelítése:
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a közel egy (vagy két) kilométeres gyalogtúra során vízmosásszerű erdei úton, illetve erdei gyalogösvényen halad az út a bányaudvarra, ezért érdemes zárt cipőben érkezni az esetleges sárosabb területen való áthaladáshoz. Babakocsit a terepviszonyok miatt az úton végig tolni nem lehet, javasoljuk helyette a hordozó használatát.

A Tengerszem megközelítése személygépjárművel és kerékpárral:
– Sárospatakról a 37-es főútról és bicikliútról érkezve a 66-os és a 67-es kilométerkő között hajtson le a Botkő Pihenőpark irányába
– Sárospatak belvárosában ingyenes parkolás
– a Tengerszem irányába új autó- és kerékpárút várja az idelátogatókat!

Nyiltvatartás infó

Az információk tájékoztató jellegűek, melyek folyamatosan változhatnak. Kérjük vegye figyelembe a Forrás*-nál megjelölt infomációkat és ha szükséges, tájékozódjon a szolgáltatás fent feltüntetett weboldalán.
A​​ Tengerszem​​ ​ folyamatosan,​​ szabadon​​ látogatható!
További 27 látnivaló a(z) Megyer-hegyi tengerszem közelében és Sárospatak településen, illetve a környéken »

Kattints és fedezd fel!

Forrás: A fenti információk a(z) Megyer-hegyi tengerszem alábbi weboldláról kerültek kivonatolásra, melynek legutolsó frissítési ideje: 2023.03.20, https://tengerszeminfo.hu/
Szerzői jogok »

Sárospatakról röviden: A Bodrog folyó partján fekvő Sárospatakot gazdag történelmi és művelődéstörténeti hagyományai alapján „Bodrog-parti Athén”, vagy „Magyar Cambridge” néven is emlegetik. Miskolctól kb. 70 kilométerre ... bővebben »

Hirdetés


 
This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By continuing to use this website you are giving consent to cookies being used. OK
For weekend
For next trip
Sometime
cancel